Головна » 2007»Листопад»22 » Звернення екологічної громадськості Запорізької області до депутатів Запорізької обласної ради
18:34
Звернення екологічної громадськості Запорізької області до депутатів Запорізької обласної ради
Звернення екологічної громадськості Запорізької області до депутатів Запорізької обласної ради щодо виконання заходів «Програми виходу з екологічної кризи м. Запоріжжя на період 2001-2010 рр.»
Ми, громадські екологічні організації Запорізької області, звертаємось до депутатів Запорізької обласної ради, з вимогою, не дозволити поглибити екологічну кризу, в якій перебуває м. Запоріжжя і область в цілому. Запорізька область – є однією з техногенно навантажених областей України, що робить її індустріальним центром та важливим наповнювачем бюджету. Але oкрім економіки країни та робочих місць, які створюють промислові підприємства, необхідно пам’ятати, що при такому стрімкому погіршенні екологічної ситуації прийде час, що ці робочі місця не буде кому займати, а витрати на відновлення здоров’я населення будуть перевищувати отримані прибутки промислових гігантів. Невже такі елементарні істини, які давно є основою розвитку промислово розвинутих країн, є такими незрозумілими для нашої влади!
Не можна сказати, що влада завжди повністю ігнорувала екологічні проблеми. Для їх вирішення були прийняті кілька природоохоронних програм: «Програма виходу з екологічної кризи м. Запоріжжя на період 2001-2010рр.» та «Обласна програма охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки». У ці програми увійшли природоохоронні заходи для підприємств, які є найбільшими забруднювачами навколишнього середовища таких як: ВАТ «Запоріжсталь», ВАТ «Дніпроспецсталь», ВАТ «Запорізький феросплавний завод», ВАТ «Запоріжабразив» та ін. Всі ці заходи були розроблені фахівцями і передбачали зниження негативного впливу на довкілля.
Але при наближенні термінів виконання цих заходів підприємства, не бажаючи вкладати кошти в оновлення виробництва постійно вимагали перенесення термінів. Це неодноразово було підтримано депутатами, які нерідко були представниками або ставлениками відповідних підприємств. Деякі заходи програми були перенесені тричі! Основним обґрунтуванням перенесення термінів є велика вартість переоснащення, що веде до зменшення величезних прибутків власників підприємств, які бажають отримати максимальні прибутки в короткий термін, нехтуючи здоров’ям запоріжців. Відомі дані, що при виконанні всіх заходів «Програми виходу з екологічної кризи м. Запоріжжя на період 2001-2010рр» тільки викиди шкідливих речовин в атмосферу мали знизитись більше ніж на 70 тис. тон. На сьогодні, тобто коли сплинуло 80 % часу, визначеного Програмою, виконано заходів зі зниженням лише на 9,5 тис. тон!
Крім того, не виконуються навіть ті заходи, терміни по яким не перенесли або минули після перенесення. За такі дії були нараховані законні збитки підприємствам ВАТ «Запоріжсталь» та ВАТ «Дніпроспецсталь». Але підприємства затягують їх виплату, використовуючи недосконалість судової системи. Головною метою численних судових позовів є не доведення невинності, а саме затягування процесу. Cудовий процес вже тягнеться не один рік та буде тягнутись і надалі, що гарантує власникам підприємства нову можливість ігнорувати екологічне законодавство.
У Запорізькій області вченими був проведений пілотний проект з оцінки ризиків, який показав, що екологічна ситуація в місті є близькою до катастрофічної. Єдиним висновком цієї роботи має стати розуміння владою необхідності обов’язкового виконання всіх передбачених будь-якими програмами природоохоронних заходів, а також розробки додаткових. Звичайно, розробка нових додаткових заходів має бути проведена з урахування пріоритетів, на які вкаже саме оцінка ризиків. Але зменшення загального обсягу викидів, за принципом чого розроблялись існуючі заходи, також є важливим компонентом покращення ситуації як з медичної так і екологічної точки зору і не може ігноруватись.
Вкотре на сесію Запорізької обласної ради планується винесення питання про перенесення термінів виконання заходів, які передбачені «Програмою виходу з екологічної кризи м. Запоріжжя 2001-2010рр.». І знову це буде обґрунтовуватись великою вартістю заходів (про вартість погіршення здоров’я мешканців за вже минулий час невиконання заходів ніхто не каже) та неможливістю додержання встановлених термінів.
Екологічна громадськість м Запоріжжя та Запорізької області звертається до депутатів Запорізької обласної ради та всіх владних структур з вимогою припинити практику перенесення термінів виконання природоохоронних заходів, ініціювати розробку додаткових заходів та впровадження ефективного механізму впливу на підприємства, які ігнорують природоохоронне законодавство та екологічні потреби громадян.